Dørlås og andre ting som fryser fast...

Caravelle/Multivan/Transporter 1991-2003
Post Reply
PerMartin
Posts: 2
Joined: 01 Mar 2013, 09:40
Car: T4 Caravelle
Phone: 48 10 67 27
Location: Silsand, Troms
Contact:

Dørlås og andre ting som fryser fast...

Post by PerMartin »

Hei.

Ny bruker her, så litt info om bil, og meg.
Er den lykkelige eier av en 1997 T4 Caravelle 2,5 TDI 102hk, lang utgave.
Etter mye søking på finn, til jeg ble helt firkantet i øynene, fant jeg etterhvert ut hva jeg ønsket mest. Helst skyvedører på begge sider, 3 seter bak (iallefall ikke 4-seters benk) og den måtte være lang. Har samboer og to barn (3 og 4 år), og nå også to hunder (bare 1 hund når bil ble kjøpt). Syncro hadde vært kjekt, men er redd det fort kan bli dyrt på en såpass gammel bil. Bilen burde være '97 mod eller nyere (pengebok bestemmer) og jeg var til å begynne med skeptisk til turbo som kom i '97. Men ble fortalt at det var vist en bedre motor enn den gamle 2,4 uten turbo. Hadde jeg vist om dette forumet her ifjor på denne tid, kunne jeg spart meg for mange timers søking på nett.

Valget ble en bil en kompis av meg viste om:
-grå farge (skitt og lort vises ikke så godt :)
-ikke noe elektriske "duppedingser" som sentralås, el-vinduer og el.speil.
-ikke air-condition. Blir sikkert å savne det til sommeren.
-har skillevegg (er vel en slik kombi-bil jeg har da kanskje). Uansett, Det som er der bak, blir der bak. Kjekt med tanke på sikkerhet til ungene i baksetet.
-den er lang :) som vil si plass til hundebur og nogo attåt. Trenger ikke plass til så mye barnevogner nå lenger.
-2,5 TDI med 102hk og bra dreiemoment.
-krok med mulighet for opptil 2 tonn.
-3 seter bak med god benplass.
-kun skyvedør på h.side, som er litt upraktisk når ungene skal inn og ut fra barnestolene.
-tre sett dekk med lettmetallfelger. 1 sommer, 1 høst (ikke så gode vinterdekk) :lol: , 1 vinter.
-ekstralys av type hella dynaview, som ikke er koblet som "se-rundt-sving-lys" men lyser bredt hele tia.
-ikke lakkerte støtfangere.

Bilen ble kjøpt 3.sept.2012 på 284647 km og har nå akkurat rundet 292'. Tok hurtigbåten fra Finnsnes til Harstad, der selger møtte meg, og handel var over på kort tid. (Mesteparten av tiden gikk til å skrive papirene). På tur hjem ble jeg overrasket over at den var så kjapp. Hadde sett for meg at denne store bilen var noe tregere.

Har brukt bilen nå en god stund, og den er god å kjøre. Samboer liker den også godt, selv om hun bare er passasjer. Ungene liker den også. Når jeg av og til låner min far sin bil, en Skoda Octavia av nyere modell (ca 2009?), føles det ut som å sitte i en go-kart når jeg kjører :lol:


Over til problemene jeg har:
1. Handbrekk fryser. Opplevde det første gang når jeg skulle hjem fra jobb. Ene hjulet bak sto dønn stille. Da var det bare å ringe etter skyss og begynne å gå. (Kun 4-5 km hjem, og gikk ikke mer en kanskje 1km). Har ikke turt å bruke handbrekk siden da, og parkerer nå alltid slik at jeg bilen ikke vil "rulle av seg selv".

2. Dørlåsene fryser fast. Det være seg både at en ikke kan få nøkkel inn i selve låsen og/eller ikke vri rundt, og at "handtaket" fryser fast. Spesielt det med handtaket gjelder skyvedøren bak. Midlertidig fiks på det ble å bruke en lastestrammer festet mellom "skinneopphenget" i bakkant og basen til passasjerstolen foran. Kan ikke ha det sånn når ungene er i bilen, men går til nød til og fra jobb o.l. Merker mest til dette når det har vært mildvær for så å bli kaldt (som idag).

Har noen etpar tips å komme med? Er ikke redd for å skru, men kan lite om T4 enn så lenge, og etter det jeg har fått med meg er det ikke så mye med reparasjonshåndbøker å få kjøpt.
Per Martin

Kjører:
'97 T4 Caravelle (mest)
Nyere Vito med 4x4 som kommer seg dårlig fram i bakker på vinteren. (noe)
'00 Skoda Octavia 1,9 TDI stv 4x4 (litt)

Eier:
'96 mod Passat stv 2.0 bensin, selges som delebil.
'83 Golf 1,5 (oppussingsobjekt?)
Der Postmeister
-
-
Posts: 12747
Joined: 31 Oct 2003, 17:22
Phone: 99454090
Location: Nesbyen, Hallingdal
Contact:

Re: Dørlås og andre ting som fryser fast...

Post by Der Postmeister »

1. Bytt wirer. De er forbruksvare. Koster ikke mye originalt.

2. Demontere, rense og smøre evt overhale hvis ikke gode doser med smøremiddel og andre vanntrengende midller ikke hjelper.

3. Rephåndbøker finnes hos automobilia.no, og anbefaler deg "So wirds gemacht"-serien. Gi beng i om du ikke forstår tysk for de fleste forstår sammenhengen likevel. Samt at norsk og tysk faktisk har mye tilfelles. Tross alt samma språkstamme. Noe engelsk ikke er. ;)
Rune Andersen

-1988 112i Transporter
-2003 Vr6 Transporter
-2017 TDi Transporter

Image
t21500
-
-
Posts: 1105
Joined: 23 Aug 2004, 18:55
Phone: 9081tjueen99
Location: Orkanger

Re: Dørlås og andre ting som fryser fast...

Post by t21500 »

- og når du har fått orden på brekket, så bør du bruke det, sommer som vinter! Det er den daglige bruken av det som gjør at den virker.
Pål Strand
vwcoach
-
-
Posts: 2351
Joined: 17 Jun 2006, 02:01
Car: 3 stk. T3'er
Phone: 958 30 024
Location: Like ved Skiflyvningsbakken i Vikersund

Re: Dørlås og andre ting som fryser fast...

Post by vwcoach »

1. Håndbrekk:

Daglig bruk av håndbrekk er tommelfinger regel nr 1.
Smøre opp vaiere en gang imellom er også smart.
Håndbrekk hendel på calippere bak har en tendens til å "sette seg" pga, møkk og skit fra hjulene. Hold disse rene og smør opp en gang imellom.

Men som sagt: Daglig bruk av håndbrekket er like viktig som å ta på seg bilbeltet :wink:

2. Dørlåser etc.

Rengjør og smør opp, og bruk lås spray/olje en gang i mellom, viktig om vinteren at disse holdes vedlike pga temperatur svingningene.

Ta noen forhåndsregler og disse problemene vil "ordne seg selv" etterhvert :wink:
Roar Indsetviken
VWbus Drammen

1990. 1.6 td T3 Caravelle Coach (Slugga no.5)
1989. 1.9 tdk T3 Doka Syncro (Kong Vinter)
1989. 1.9 tdk T3 Doka 2wd (Den Røde)

mail:
roar.indsetviken@gmail.com
roars.t3.verksted@gmail.com
vwbus.drammen@gmail.com
PerMartin
Posts: 2
Joined: 01 Mar 2013, 09:40
Car: T4 Caravelle
Phone: 48 10 67 27
Location: Silsand, Troms
Contact:

Re: Dørlås og andre ting som fryser fast...

Post by PerMartin »

1. Håndbremsvaier:
bestilt til begge sider (samme til begge sider) hos forhandler til den nette sum av kr 348,- for begge. Ikke ille pris tror jeg.
Har bestandig brukt handbrekk hele året, men lot være på Caravellen nå etter at det frøs fast.

2. Dørlåser etc.
Til rengjøring, hva bruker dere? En vanlig klut/fille. Litt rødsprit eller citrusrens som "vaskemiddel" kanskje?
Til smøring. Vanlig motorolje, grease, låseolje/spray, crc 5-56? Tips mottas med takk.

3. Rephåndbok.
Bestilt og kommet: Etzold heter vist forlaget og er i "So wird's gemacht"-serien. Kommer vel av med å lese den. :)

4. Sikkerhetsbelter. (Glemte å skrive dette i første post.)
Det hender de låser seg når jeg skal trekke dem ut. Da går de hverken mer ut, eller tilbake på rullen. Har bare opplevd det på de to fremme hittil. De "løsner" og virker etter en stund. Har ikke noe tidsperspektiv på hvor lenge de er låst. Husker ikke om det er under noen spesielle omstendigheter at dette skjer (f.eks slik som med dørlåsene fra varmt til kaldt vær). Er det noen som har vært borti noe lignende, og er det noe jeg kan gjøre noe med? Smøre e.l.? Eller er det best å la vær og heller kjøpe nye til kr 1500,- pr stk?
Per Martin

Kjører:
'97 T4 Caravelle (mest)
Nyere Vito med 4x4 som kommer seg dårlig fram i bakker på vinteren. (noe)
'00 Skoda Octavia 1,9 TDI stv 4x4 (litt)

Eier:
'96 mod Passat stv 2.0 bensin, selges som delebil.
'83 Golf 1,5 (oppussingsobjekt?)
Rudeboy
-
-
Posts: 7784
Joined: 15 Mar 2005, 12:29
Car: T4b California Coach syncro
Phone: 666
Location: 59°55′58″N 10°44′03″Ø

Re: Dørlås og andre ting som fryser fast...

Post by Rudeboy »

Fagrøysla sier låsolje framfor låsspray, gitt.

Sprayen inneholder rensemidler som fjerner smøreegenskapene på sikt og da er man visstnok like langt.

Resten er nevnt ovenfor, vil jeg tro :wink:
Der Postmeister
-
-
Posts: 12747
Joined: 31 Oct 2003, 17:22
Phone: 99454090
Location: Nesbyen, Hallingdal
Contact:

Re: Dørlås og andre ting som fryser fast...

Post by Der Postmeister »

hvis låsa er ille er det kun demontering, stålbørste og WD 40 el som gjelder. Samt nye fjører og låseplater. Originalt ligger det noe slags fett i de.
Rune Andersen

-1988 112i Transporter
-2003 Vr6 Transporter
-2017 TDi Transporter

Image
Post Reply