Caravanmessa på Lillestrøm

Caravelle/Multivan/Transporter 1991-2003
Post Reply
Torbo
-
-
Posts: 1269
Joined: 19 Jul 2009, 12:44
Car: T4
Phone: 91144666
Location: Bærum

Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Torbo »

Fin messe i år! Til og med messmagasinet, som var gratis ved inngangen, var godt pakket med nyttig informasjon!
Lurte litt på denne i dag på Caravanmessa? Vell, vell, det var i alle fall en Hobby med ny stil:
Image

Men denne var jo også fin, en Knaus med nostalgi:
Image
Og så går det an å trekke den med min bil....
Mye likanes...

Det er jo også bobiler på messa til priser opptil 2,8 millioner! Og med mulighet for å parkere en småbil inni bilen bakerst!

Det jeg ikke likte var prisen på to pølser med en kladd med tam og smakløs potetmos og en brus. Pris: 124 kroner! På en eller annen måte skal jeg ta opp dette! Og ikke skjønner jeg at køen var lang der, men folk, også jeg, visste vel ikke prisen før man var komemt fram til disken. Og da var det ikke så fristenede å stille seg opp i en ny kø for å kjøpe et annet sted...
Jeg måtte bare spørre dama bak disken om hun akkurat hadde kjøpt ny leilighet? Sjefen (trolig) overhørte samtalen, og lurte på om jeg ikek var kommet hit for å kjøpe bibil eller campingvogn? Nei, måtte jeg si! Med slilke pølsepriser få jeg nok ikke råd til det, sa jeg, hvorpå "sjefen" rødment og ble taus og snudde seg vekk.. Og jeg fikk vel en uvenn til? :evil:
Sån går det når det ikke er konkurranse.....!
Da var det bedre litt lengre borte i korridoren, hvor man kunne få to store pizzastykker og en brus for 99 kroner.... Men det visste jeg ikke før etterpå! :wink: :(

Vet ikke om dette er litt utenom for dette forumet, men dette er jo ting som kan henges på våre biler. Ikke Hobby-vogna, kanskje?

Men det vi kan spore inn på er kanskje hva vi kan trekke med bilene våre?

Hvem har erfaringer? Hvilke grenser på de enkelte bilene?

Det er i alle fall ting jeg lurer på?
Torbo
Livar
-
-
Posts: 1981
Joined: 18 Mar 2004, 19:26
Car: T3 Caravelle C 1990 DJ
Location: Ege
Contact:

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Livar »

Siden du har pllassert dette, vil jeg tro du tenker på T4 hengervekt.
2wd TDI= 2000kg henger m/brems, 4500kg vogntogvekt
4wd TDI kan oppgraderes til 2500/5000. Det er bare en forespørsel til Møller og en visning på trafikkstasjon så bør det være i orden. Da kan du dra ganske heftig vogn...
Digger
-
-
Posts: 944
Joined: 09 Mar 2011, 22:21
Car: 2 X T4, 2001,2003
Location: Trøndelag

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Digger »

Kommer her med mine erfaringer med påheng for T4.

Ettersom jeg har 2 av de med hvert sitt "arbeidsområde" vil jeg påstå at 2000 kg vogn med påfølgende luftmotstand på kroken til en 102 hk (min syncro) er som å kjøre i sirup. Dreiemomentet er alt for lavt til at jeg kan holde flyt i trafikken.

Transporteren er arbeidsbilen. Som tømrer er det ofte at materiallasset eller stillasene kommer opp mot 2 tonn på hengeren (total hengervekt 2000 kg). Dette lasset er det ikke problem å trekke med 102 hk.

"Grombilen" med 151 hk blir brukt til å trekke en Hobby 720, (Innveid på Statens vegvesens vegstasjonsvekt til 2150 kg med full oppakning).

Kunne gjerne tenkt å chippet den til 180 hk +++ men føler at de få bakkene hvor jeg ikke holder med trafikkflyten får bilistene tåle. (Det er langt imellom de stigningene)

Det å øke vektgrensa bare for at det er 4x4 mener jeg er tull. Skal dette ha noen hensikt bør det også være noe som kan trekke 2500 kg, dvs. ha motor til å holde fartsgrensa...
2011 Volvo XC 70 D3 Polestar
2001 Caravelle TDI, Lang kombi (solgt)
2003 Transporter TDI Syncro, Kort vare
Rudeboy
-
-
Posts: 7784
Joined: 15 Mar 2005, 12:29
Car: T4b California Coach syncro
Phone: 666
Location: 59°55′58″N 10°44′03″Ø

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Rudeboy »

Jeg og jentungen var også på messa idag, jeg slapp henne løs og hun gikk for det meste på egen hånd så fulgte jeg med bakom med kamera på magen og sekken på ryggen.

MYE fint å se, endel gode løsninger og noen løsninger jeg ble mindre imponnert av blir vist på 2011 nesten 2012-sesongens vogner og biler men når de får solgt sånt så er det jo et marked for det.

Snittet var bra, og snart var søppelløsninger glemt - sto t.o.m en Amarok med et sneglehus bakpå, fra Polar (Nanoq het det og veier "tomt" ca. 650 kg). Lot meg fascinere av Amaroken med hytta bakpå, men jeg konsa på hengere.

De av dere som er på facern og får sett bildene jeg la ut for litt siden får se dem og resten kan sjekke diverse nettsteder for flere bilder. Jeg var klein på å ta bilder fra utsia av det jeg så på fordi det var trangt om plassen og jentungen løp fritt :D

...forresten - Hobby sin topplinje ser ut som avbildet øverst her i tråden, det virker som de (dvs Hobby, da) og Fendt har bestemt seg for å forlate en noe aldrende utforming på utsia av toppmodellene sine. Bra, for vogner fra tidlig 90-tall ser jo stort sett ut som dagens vogner for øvrig :lol:
Torbo
-
-
Posts: 1269
Joined: 19 Jul 2009, 12:44
Car: T4
Phone: 91144666
Location: Bærum

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Torbo »

Takk for gode innspill. Greit å ha fakta i tankene, og i vognkortet, men man må jo tenke praktisk også, og min bil med 2,4 D (uten turbo) får vel litt problemer om vekta kommer særlig over et tonn?, selv om det er lovlig med mer?

VEll vell fikk i alle fall noen drømmer, men jeg må nok tenke meg godt om før jeg bytter selve bilen min med Reimointeriør og nytt skyvevindu! Og elelrs velutstyrt.
men noe lett bakpå til lengre ferieopphold frister....
Torbo
Even
-
-
Posts: 1434
Joined: 26 Feb 2007, 17:35
Phone: 95011694
Location: Håbet, Sandnes

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Even »

Å dra 12-1400kg etter en 2.4 går helt fint.Må bare bruke giret effektivt.Har selv gjort det.
Norsk natur er best sett gjennom frontruta på en lastebil.

For tiden uten VW buss, men....
Torbo
-
-
Posts: 1269
Joined: 19 Jul 2009, 12:44
Car: T4
Phone: 91144666
Location: Bærum

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Torbo »

Bra å høre! Tenkte meg at dette var litt mye, men fint med innspill/erfaring her, så kan jeg tenke litt videre/større.
Vogner er tross alt ikke dyrt i forhold til bobiler, som koster skjorta.... dessuten har de større bredde innvending.
Torbo
Rudeboy
-
-
Posts: 7784
Joined: 15 Mar 2005, 12:29
Car: T4b California Coach syncro
Phone: 666
Location: 59°55′58″N 10°44′03″Ø

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Rudeboy »

Ápropos bobiler - jeg fikk meg en aha-opplevelse på messa, flere av merkene som lager større bobiler har pakka dørken her og der full av lasterom.

Schnedig, men det lar seg vel bare gjøre på alkove og integrert-bilene - og en gang i framtia kanskje også campingvognene ?

Bladde i brosjyra fra Polar om Polar Nanoq som sto bakpå en VW Amarok, den har bare tre sengeplasser for en bil med fem seteplasser. Greit å vite om forskjellene på stuk & åk, da.
I Sverige får du Polar Nanoq hos både Polarforhandlerne og hos VW, artig.
Torbo
-
-
Posts: 1269
Joined: 19 Jul 2009, 12:44
Car: T4
Phone: 91144666
Location: Bærum

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Torbo »

Jeg fikk ikke så mye med meg om dette, men regisrerte av flere har tenkt på store lasterom, spesielt på bobiler. Og mange hadde flere varmesystem, tror det var Leika, som hadde både gulvvarmer. Webasto og Truma, og jeg ikke hørte feil.
Men uansett skal jeg ikke kjøpe noe nå, men få meg litt grunnlag for framtidig innkjøp av det ene elelr det andre.
En liten campingvogn kunne kanskje vært en løsning i første omgang, da det er billig også nytt...?
Skulle nok sett ltt mer på Amarok også, men jeg har ikke hatt slike løsninger i mine tanker. Men jeg må kanskje tenke nytt?
Torbo
Rudeboy
-
-
Posts: 7784
Joined: 15 Mar 2005, 12:29
Car: T4b California Coach syncro
Phone: 666
Location: 59°55′58″N 10°44′03″Ø

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Rudeboy »

Da er du innom et tema jeg begynnte på for et annet forum (laptopen krasha seff to sekund før jeg skulle lagre) som går på kvalitet.

Svært mange vogner som i utgangspunktet er potensielle, slutter våre kandidat for campingvogn når man åpner døra til badet. Enten er det bare do der, eller så skulle det bare vært do der - enkelte dusjløsninger tåler ikke mange månedene med dusjing før fukten sniker seg imellom listverk og vegg og da starter jo moroa.

Med sånne vogner som ikke har ordentlige bad som er motstandig mot fukt/vann så skjønner jeg at vogner byttes ut etter kort eierskapsforhold hos første eier :shock:
Torbo
-
-
Posts: 1269
Joined: 19 Jul 2009, 12:44
Car: T4
Phone: 91144666
Location: Bærum

Re: Caravanmessa på Lillestrøm

Post by Torbo »

Så er det altså fukten som er den verste fienden! Tenkte meg det...
Jeg vil helst ikke oppleve muggsopp osv...

Og med biler: Rusten.... Det har jeg erfart i form av bl.a. sveisesprut, som hjelper meg å huske det....

Her må man kanskje se etter løsninger som har få fuger og garatenterte fuger? Eller?

Det er vel sånn at det er lettere å få kondensen inn enn ut?
Torbo
Post Reply