Page 1 of 1

Syncro spørsmål

Posted: 30 May 2006, 00:31
by Andrew
Da har Syncroen min bestått sin jomfrutur med glans: Kristiansand-Bergen over Haukeli samt bykjøring i Bergen med 6 voksne ombord + bagasje: 574 km på 45 liter diesel, og like bra på hjemturen. Har tatt av mellomakselen for sommerkjøring. Er et slik forbruk normalt? Hadde forventet større forbruk, men klager ikke. Imidlertid mistenker jeg at diesel-luft blandingen er i magreste laget: På lappen fra EU-kontroll står det at maks tillatt utslag på eksosprøven er 2.5%. Min målte 0.43%!!!

En svak tikking i motoren må enten være en delvis defekt dyse eller en ventil med litt for mye klaring. Siden jeg er litt uerfaren med denne type girkasse (AVK) lurer jeg på om motoren er treg av den grunn eller om jeg forventer for mye av en 1.6TD. Giringen er ganske utrolig: motoren trives best dersom jeg kjører opp til 70km/t i 3.gir før jeg skifter til 4de gir. Det virker som om det er små marginer å gå på og at giringen burde absolutt finne sted på et turtall der turboen gir god effekt. Jeg kan godt gire opp til 4.gir på 55km/t dersom jeg kjører uten last på plan vei.
Akselerering fra 60 - 70 km/t medfører en del vibrasjoner som jeg er usikker hvor kommer fra: motor, girkasse, framdiff eller drivaksler? All vibrasjon er borte etter 75 km/t og oppover.

Noen her med tips/lignende erfaringer?

demontering mellomaksel?

Posted: 07 Jun 2006, 18:39
by espky
Så du hadde demontert mellomakselen, hvordan? Er jo genialt!
Er det bare selve akselen som skal ut eller noe mer?

Posted: 07 Jun 2006, 19:54
by Andrew
Bare akselen som må ut, og det tar ca.en halv time: har du jernstenger rundt mellomakselen så må disse senkes for å kunne skru ut 13mm bolter og muttere. Bolten skal holde seg på plass med en finger, låsemutterne skrus av. Men - før du gjør noe av dette så finner du tverrbjelken foran som holder framdiffen på plass og løsner de to 17mm bolter/muttere slik at bjelken kan beveges framover litt. Deretter løsner du de to kuler/opphengsgreier med gummiforinger på baksiden av diffen - bare løsner, ikke demonter. Skru ut de fire boltene foran på akselens flens og merk dem slik at du får dem tilbake der de kom fra. Merk også flensene slik at du kan matche dem når du monterer opp igjen. Gjør det samme bakerst på akselen. Liggende under bilen (herlig sted, Syncroene sitter jo så høyt!) ta tak i mellomakselen og med dine føtter gi framdiffen et spark forover. Da detter mellomakselen ned på deg. Ta godt vare på akselen, stram boltene som holder framdiffen på plass og sjekk at den er montert helt rett og sentralt. Mulig at du må får hjelp av en annen til å dytte bilen litt for å rotere akselen hvis du ikke kommer fram til boltene i kl.12 posisjonen.

Posted: 09 Jun 2006, 17:24
by Syncroeier
vel, jeg demonterer akselen uten å demontere noe annet jeg da.. :wink:

siden det er leddet er det bare å ha riktig verktøy(og helst et ledd til på underarmen, men det går) til å skru ut skruene på flensene, så er det bare et lite nøkk(ikke hardt i det hele tatt, gummien tar opp dette), så har du den i fanget..

Men jeg kjører nå med den på sommeren og jeg da, det blir jo litt leking i skogen! :D