Page 1 of 1

Vifte blåser ikke foran

Posted: 12 Sep 2016, 13:15
by Vwnub
Hjelp!
Plutselig sluttet vifta å blåse foran. Den sluttet forøvrig å blåse over baksetene et par dager også, men nå blåser det der igjen.
Noen som har vært borte i noe lignende?

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 12 Sep 2016, 13:24
by oeb
Slitte børster/full av dritt.
Ikke uvanlig problem, ta ut vifta og prøv å rengjøre den og børstene.

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 12 Sep 2016, 13:32
by Vwnub
Skal prøves

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 12 Sep 2016, 14:02
by Vwnub
Andre forslag/tips til hva det kan være mottas også med stor takk:)

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 05 Oct 2016, 21:10
by Vwnub
Vifte fungerer når den blir koblet til strøm.. forslag til neste steg å sjekke?

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 05 Oct 2016, 22:46
by Der Postmeister
Funker den på full fart?

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 06 Oct 2016, 01:03
by Neergård
Manuelt anlegg eller climatronic?


Sent from my iPad using Tapatalk

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 06 Oct 2016, 09:18
by einic
På min 2007 med tresone clima begynte vifta å gå på full rulle. Regulatoren som sitter ved vifta hadde røket. Det morsomme var at vifta gikk for full rulle selv med batteripolen av. Måtte ta av batteripolen på batteriet under førersetet for å få stanset den.
Vifta di går når du setter spenning rett på, kanskje en sikring har røket?

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 06 Oct 2016, 09:57
by Vwnub
Climatronic.. blåser ikke på full guffe heller :/

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 06 Oct 2016, 12:04
by einic
Det sitter en pwm modul rett ved vifta. Den skal ha12V konstant, + signal fra canbus. Min kortsluttet slik at vifta gikk for fullt uansett innstilling. Fikk ingen feilkoder opp på diagnose. Sjekk feilkoder, og sjekk om det er 12V på de to tykke ledningene inn på PWM (puls-bredde-modulator).
Jeg googlet min feil og fikk treff på å skifte denne delen. Det er identisk regulator på varmeapparatet bak, så du kan bytte plass på disse hvis det fungerer bak.

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 08 Oct 2016, 07:41
by Vwnub
Alle sikringer er inntakte. Om det er formotstanden, ville vifta blåst på full guffe da?

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 08 Oct 2016, 07:42
by Vwnub
Skal sjekkes det du nevner over

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 08 Oct 2016, 09:58
by Neergård
Vwnub wrote:Alle sikringer er inntakte. Om det er formotstanden, ville vifta blåst på full guffe da?
på et manuelt varmeapparat ville vifta gått ved full fart selv med defekt formotstand. Det gjelder ikke climatronic da det ikke er formotstand men en styreenhet. Ryker den er vifta død.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 09 Oct 2016, 13:40
by einic
På min Climatronic feilet styreenheten og resulterte i full fart på vifta. Eneste muligheten for å stoppe den var å ta av batteripolen på batteriet under førersetet. Gikk for fullt med tenning av, batteripol i motorrommet av. Byttet 7L0 907 521 B så var det i orden igjen. Oljet samtidig akslingen på vifta i begge ender fordi den gikk tregt (motorolje). Var forresten godt med støv i motsatt ende av vifta. (Bakre lager)

Så: det kan bli helt dødt, eller full fart hvis styreenheten streiker. På manuell vifte bør vifta gå på høyeste hastighet selv om formotstandene er røket. Høyeste hastighet går direkte uten formotstand.

Re: Vifte blåser ikke foran

Posted: 10 Oct 2016, 19:03
by Vwnub
hvor sitter trykksensoren?