Page 1 of 1
Koble til inverter 1.5kw
Posted: 01 Mar 2013, 22:04
by Bassbone
Hei,
Skal koble til en 12v til 230v 1500w inverter, ved 1500w forbruk er det snakk om drift av elektroverktøy over en kortere periode. Erfaringsmessig er det best at bilen er igang så man drar nytte av dynamoen for å hjelpe til med startstrøm.
Det jeg lurer på er om jeg skal koble til Hovedbatteriet eller ekstrabatteriet under setet.
Hva er Ah på batteriene og størrelsen på dynamo?
Har ekstrabatteriet full tilgang på dynamo eller er det begrenset Max ladestrøm?
2013 Transporter 140hk 4motion.
Koble til inverter 1.5kw
Posted: 02 Mar 2013, 11:35
by Neergård
Jeg ville kobla til ekstrabatteriet.
Rikelig kvadrat på kabel, og gjerne enda et batteri bak av enorm størrelse for å håndtere startstrøm bedre.
Re: Koble til inverter 1.5kw
Posted: 02 Mar 2013, 14:01
by AnaboleOle
I mitt hode er det nå bedre å koble til direkte på hovedbatteriet, slik at kablingen til ekstrabatteriet ikke får belastning fra to kilder.
Koble til inverter 1.5kw
Posted: 02 Mar 2013, 14:22
by Neergård
AnaboleOle wrote:I mitt hode er det nå bedre å koble til direkte på hovedbatteriet, slik at kablingen til ekstrabatteriet ikke får belastning fra to kilder.
Forutsetter tilstrekkelig kabling derimellom. Men batteri nr to er ikke en belastning på kabelen før du har trukket strøm derifra. Og sålenge set belastes når begge batteri er koblet sammen får man delt belastningen, og om det belastes kun bakre batteri vil det ved sammenkobling kun lades via kablingen mellom batteriene.
Jeg mener det er mest fornuftig å bruke kun bakre batteri, altså bruke konverteren når bilen ikke går og batteriene er skilt. Om man da i tillegg har enda et batteri bak som sørger for god kapasitet på kortvarige store strømtrekk har man likevel garantert strøm til start.
Om dette kompletteres med f.eks Defa ladekit som her defa miniplugg og lader tilkobla, fortrinnsvis 2 av dem så hver krets lades, er man best mulig rusta.
Re: Koble til inverter 1.5kw
Posted: 02 Mar 2013, 22:47
by Bassbone
Er batteriene sammenkoblet når motor går, de er ikke separert med skillediode?
Har man dynamo 100% tilgjengelig på ekstrabatteriet eller ligger det en tynn kabel (hvilket kvadrat har denne?) som tilførsel fra dynamo kun beregnet på det orginale forbruket + oppladning?
Hva er det orginalt ekstrabatteriet leverer strøm til bortsett fra parkeringsvarmer?
Bare lurer på om det framre batteriet er bedere rustet til å levere mye strøm på kort tid, med tanke på at glødeanlegg, starter kommer herfra og dynamo er satt opp til å levere større ladestrøm hit.