Page 1 of 1

Vannpumpe VR6

Posted: 06 Dec 2010, 18:45
by Secom
Har en lett skramlelyd i nedkant høyre side i motorrommet. Samtidig synes jeg varmeapparatet er blitt en smule dårligere.
Jeg misstenker at vannpumpa er gåen. Noen som har skiftet denne selv, eller er det en anbefalt verksted jobb?
Prisantydning?

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 06 Dec 2010, 19:45
by Indian
Mister du kjølevann? Det er ikke nok å mistenke pumpa....jeg tømte nettop en boks med Bar Leaks og varmen ble straks bedre.
Vannpumpa er på toppen av motoren mener jeg.....tror det er en enkel sak å bytte selv. Den skal være på samme side som reima og øverste reimskiva.

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 06 Dec 2010, 20:01
by Secom
Google er min venn :D
Ser ut som en lørdagsjobb: https://sites.google.com/site/stoyneff/ ... eplacement
Dette er på en Jetta. Er ikke dette omtrent samme motoren?

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 06 Dec 2010, 20:26
by Indian
Samme motoren som sitter i Golf/Jetta/Corado....

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 06 Dec 2010, 21:18
by Secom
Indian wrote:Mister du kjølevann? Det er ikke nok å mistenke pumpa....jeg tømte nettop en boks med Bar Leaks og varmen ble straks bedre.
Nei, ikke som jeg kan se. Men nå hyler reima på lavt turtall. Jeg må uansett titte litt nærmere på det for den lyden skal helt klart ikke være der.

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 06 Dec 2010, 21:43
by Indian
Hyler det kraftigere når du dreier på rattet? I såfall er det strammehjulet som har tatt kveld. Det er mulig at hjulet fra en Golf 3 passer, ellers må du skifte hele strammeren. Ca 1800 kroner.

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 18 Dec 2010, 13:22
by Secom
Du hadde helt rett Indian :)
Det var strammehulet som hadde tatt kvelden. Fant nytt http://www.carparts.no/partdesc-25809.html.
Jeg bør vel skifte reima i samme slengen?

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 18 Dec 2010, 13:30
by Indian
Det er long life reim du har. Bare sjekk for sprekker og bytt kun om nødvendig. (ca 1200/- hos Møller)

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 27 Dec 2010, 02:58
by Indian
Reima i bilen min ble skiftet ved 148,000 km i følge service håndboka. Nå har bilen gått 270,000 og den ser like bra som en ny reim jeg har i reserve i bilen.
Hvordean gikk med bilen til slutt?

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 27 Dec 2010, 09:05
by Pål_B
Indian wrote:Det er long life reim du har. Bare sjekk for sprekker og bytt kun om nødvendig. (ca 1200/- hos Møller)
Reima koster 788,-, for kjøretøy med AC, hos oss. GAT/7DPK1400

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 27 Dec 2010, 10:24
by Indian
Hvem da er 'oss'? Jeg kjøpte min hos VW i Sverige og det ble nesten 1000 SEK.

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 27 Dec 2010, 10:40
by Pål_B
Kvikk Tønsberg AS. Kan sende alt av deler i posten.

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 27 Dec 2010, 15:37
by Indian
Er det en nett butikk eller har du varer på hylla?

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 27 Dec 2010, 17:54
by Pål_B
Vi har det meste på hylla, også mye til gamle T3'er og T4'er :)

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 15 Jan 2011, 18:27
by Secom
Tok litt tid før jeg fikk hjulet, men nå er det på plass :D
Det gikk forbausende lett. Opp med panser, av med plasdeksel over motor og foran radiator. løsnet radiatoren og vippet den litt ut. Dermed fikk jeg plass til å skru av hele strammeren. Litt trangt var det, men jeg fikk det til enda jeg er kjent for mine klubber av noen hender.
Bolten til hjulet var links (fant jeg ut), på med nytt hjul. Lånte en av skruene som strammeren er festet med og spente opp strammeren slik at det bare var å legge reima over. Denne var like fin. Tok vel en times tid, med litt hodekløing og oljepåfyll (kjærringa vet ikke helt hva det vil si å peile olje).
Så nå maler gromvogna igjen :D

Prisen: En drøy hundrelapp for hjulet. Jeg lurer på hva VAG hadde tatt for den jobben?

Takk for at du satte meg på sporet Indian og jeg skal huske deg til neste gang Pål B (noe som ikke blir så lenge til da periodisk står for døren :D ).

Re: Vannpumpe VR6

Posted: 16 Jan 2011, 21:42
by Indian
5000 kroner for å bytte hele strammeren hos Møller, inkl strammer og viftereim.