Page 1 of 2
omregistrering fra kombi til personbil
Posted: 17 Mar 2008, 10:22
by Tomator
Hei
Har en lang kombi som jeg har lyst til å sette i en tre seter bak, men hva koster dette?
Noen som har gjort dette og veit hva det koster eller en link til "de rette instanser" for å finne svar på dette?
Og en ting til: I vongkortet mitt står det registrert for 6 pers, men de jeg kjøpte den av har montert inn ett "singel" sete i stedefor to seter benken. Kan jeg få trøbbel i en eventuel kontor for dette?
(Bare for ordnens skyld, det er 2+3 seter nå)
Posted: 17 Mar 2008, 11:54
by solrikioo
Hei.
Jeg gjorde dette med min. Hadde kombi med 2 foran og 4 bak.
Tok ut baksetene, og satt inn en 3er benk.
Borra hull i gulvet og bolta fast med 10mm bolter og stooore skiver.
Festa beltene i c stolpen og magebelte i midten.
Ble godkjent uten problemer. Kan ta noen bilder senere i dag så får du se litt.

Posted: 17 Mar 2008, 12:00
by Tomator
gjerne
Blir litt annerledes da jeg har en tre seter men vil ha en til, men regner med att fremgansmåten blir den samme...var din 10 år når du omregirerte den, eller betalte du omreg?
Posted: 17 Mar 2008, 12:28
by hunter
Posted: 17 Mar 2008, 12:37
by Tomator
Takker, men jeg skjønner ikke ett kvekk av det.
Jeg kan forstå att vekten på bilen blir høyere og da må legge til kilospris, men gjør jeg det på kun ekstra kilo. Eller hele bilen for å finne omreg avgiften.
Tror det blir en telefon til tollvesenet
edit: Fin kalkulator!! Tok bare ca verdier (la på 100kg for ekstra seter) da jeg ikke har papirene her. men 4000-5000 kan det se ut som...hmm
Posted: 17 Mar 2008, 12:44
by solrikioo
Min var over 10 år ja. Så betalte 430 for kontroll mener jeg.
Framgangsmåten blir den samme ja, sånt rent ombyggings messig.
Men jeg slapp pairmøllene.

Posted: 17 Mar 2008, 13:06
by hunter
Tomator wrote:Takker, men jeg skjønner ikke ett kvekk av det.
Jeg kan forstå att vekten på bilen blir høyere og da må legge til kilospris, men gjør jeg det på kun ekstra kilo. Eller hele bilen for å finne omreg avgiften.
Tror det blir en telefon til tollvesenet

Du MÅ faktisk ringe tollvesenet. Jeg ringte og sjekket for kombinertbiler står ikke lenger i kalkulatoren. De må ha reg.nr og CO2-utslipp (for biler nyere enn 2001-modeller). Så må tollvesenet regne ut beløpet spesifikt for hver enkelt bil. Nummeret dit er 03012. Lykke til!
Posted: 17 Mar 2008, 13:09
by Tomator
Wow!!
Her skal de ikke stå på hjelpsomhet... skal ring dem å høre. Så skal jeg si i fra om hva det ble til slutt:)
Posted: 17 Mar 2008, 16:08
by VWegard
Tomator wrote:Wow!!
Her skal de ikke stå på hjelpsomhet... skal ring dem å høre. Så skal jeg si i fra om hva det ble til slutt:)
Du bør kanskje sitte godt når du får høre summen.
Vi har omfortollet noen biler for kunder, og det er fort store summer ute og går dersom det er en 2,5 TDI.
Vi omfortollet en 88 hk. 2002-modell T4 TDI her i høst, og der kom tollbeløpet seg på litt over 45.000,-

Posted: 17 Mar 2008, 20:22
by Tomator
steike så dyrt da

det er en TDi ja...så noe biligre blir det nok ikke nei. Har prøvd å finne ut av CO2 mengde for å ta en telefon, men finner ikke noe. Sendte en mail til Møller i ettermidag med dette spørsmålet så får vi se...
Men koster det så mye kjøper jeg heller ny bil!
Posted: 17 Mar 2008, 21:31
by solrikioo
Glemte å ta bilder desverre skal se hva jeg får til i morra.
Er helt sykt. Skulle sagt noen ord til den som fant på at det skulle være sånn. Og skulle gjerne visst hvor de får tallene ifra.
Posted: 17 Mar 2008, 21:50
by Tomator
Det går bra, ta det når det passer! Jeg har ikke hastverk med dette, bare en tanke som jeg har lyst til å undersøke litt mer.... Alltid greit med ett sete ekstra eller 3
Ingen som veit om jeg kjører "uovlig" med tanke på vognkort saken?
Posted: 17 Mar 2008, 21:53
by solrikioo
Nei, men blir du stoppa da. Evt eu-kontoll så sjekker de jo sånt noe.
Er du med i en ulykke sliter du jo... Så er nok best å ha sitt på det rene.

Posted: 17 Mar 2008, 22:14
by Tomator
sier noe....nå har ikke jeg tenk til det så da er jo ikke det noe problem...hehe

skal ikke spøke med sånt, men det kan jo ikke være kjempe dyrt å endre? er jo orginalsete og ikke noe uorginale deler.
Posted: 17 Mar 2008, 22:20
by solrikioo
Tør ikke utale meg på det. Men du veit jo hvoran staten og bil er. Så jo det er sikkert kjempe dyrt. hehe
Posted: 18 Mar 2008, 00:35
by VWegard
Tomator wrote:steike så dyrt da

det er en TDi ja...så noe biligre blir det nok ikke nei. Har prøvd å finne ut av CO2 mengde for å ta en telefon, men finner ikke noe. Sendte en mail til Møller i ettermidag med dette spørsmålet så får vi se...
Men koster det så mye kjøper jeg heller ny bil!
Nå var bilen vi omfortollet ennå ikke "fylt" 5 år, og avgiftene trappes jo ned etter tida fra 1.gangsregistrering.
Men så er jo CO2-utslippet og motoreffekt noe høyere på en 102 hk, så jeg tipper du raskt havner på over 30 lapper uansett.
CO2-tallet må visstnok ligge inne på Autosys(Vegvesenets database) for at Tollen skal kunne gå inn og hente ut infoen selv derfra ved beregninga.
Vi hadde en del kluss med dette, siden disse tallene ikke ble lagt inn da bilen var registrert i 2002.
Men med litt hjelp fra teknisk avd. hos Harald A. Møller og lokal trafikkstasjon gikk dette greit.

Posted: 18 Mar 2008, 08:08
by Tomator
Var noen tabeller på vegvesenet sine sider, men caravelle og Transporter var ikke listet opp.
Bilen er første gang registrert i 2001..kan det hjelpe meg da?eller gjelder reglene fra og med 2001? Regner med det, med flaksen min
Vi får se...får vel noen tall fra Mr. møller i dag håper jeg
Posted: 18 Mar 2008, 11:51
by TheScirocco
Tomator wrote:Det går bra, ta det når det passer! Jeg har ikke hastverk med dette, bare en tanke som jeg har lyst til å undersøke litt mer.... Alltid greit med ett sete ekstra eller 3
Ingen som veit om jeg kjører "uovlig" med tanke på vognkort saken?
Det er ikke noe problem å ta ut seter. Tallet som står i vognkortet er maks tillatte sitteplasser under kjøring. Strengt tatt kan du fylle opp bilen med stoler bak så lenge du ikke har setebelter i disse slik at de kan brukes under kjøring.
Jeg hadde det motsatte problemet med min bil nemmelig. Når jeg skulle omregistrere min combi lang til meg oppdaget jeg at det sto 5 sitteplasser totalt i vognkort, men jeg hadde 6 originale seter. Da jeg spurte dem på biltilsynet dro de frem noen tabeller og en kalkulator for å sjekke om jeg hadde anledning til å ha 6 seter.
De kom da frem til at maks antall tillatte sitteplasser i min bil var 5. Men siden jeg hadde 1 +2 foran ble det litt vanskelig å fjerne bare en stol. Fikk da beskjed om at det eneste jeg behøvde å gjøre var å fjerne magebeltet i midten slik at jeg kun hadde 5 seter tilgjengelig under kjøring. Og som han sa; om jeg jeg ville innrede med spisebord og fire stoler i lasterommet la de seg ikke bort i det så lenge de ikke kunne benyttes under kjøring!
Når jeg litt senere omregistrerte den til personbil for at jeg skulle kunne benytte alle seks setene slengte jeg like godt inn en tre-seter bakerst slik at den nå er godkjent for totalt 9. Men at jeg skulle ta ut den bakerste sofaen etter godkjenning var ikke noe problem. Selv om min bil nå er 9seter kan jeg ta ut alle seter utenom førersetet dersom jeg ønsker å benytte bilen til godstransport.
Posted: 18 Mar 2008, 12:16
by VWegard
Tomator wrote:Var noen tabeller på vegvesenet sine sider, men caravelle og Transporter var ikke listet opp.
Bilen er første gang registrert i 2001..kan det hjelpe meg da?eller gjelder reglene fra og med 2001? Regner med det, med flaksen min
Vi får se...får vel noen tall fra Mr. møller i dag håper jeg
Absolutt alle omregninger fra kombinertbil til personbil er slettet fra kalkulatoren til Tollvesenet siden avgiftsgruppa kombinertbil opphørte 01.01.2007(?), og utregningene må gjøres manuelt av tollkasserer.
Det med at de må ha CO2-tallet gjelder biler fra et visst årstall, og jeg tror det var 2002(men er usikker på om det muligens var 2001).
Og om du får det tallet annet enn muntlig fra Møller, er du heldig!
De har ikke offisielle tall fra den norske typegodkjenninga i 2001, og kan bare referere til tallene de har fra fabrikken. Ergo er det ikke bare-bare for de å "attestere" at tallene er korrekte.
Men vær obs på at dette var i fjor høst, så det kan godt hende de har fått ei ordning på dette nå.
Lykke til!

Posted: 20 Mar 2008, 09:28
by Rudeboy
Ser noen tar med fortolling som kom på rundt 45 laken ;
Dette var ikke snakk om fortolling men om en simpel omregistrering fra kombi (med idiotveggen montert) til personbil (uten slike stengsler midt i bilen) - poengterer dette så ikke folk blander korta her
mvh,
Yngve S
Posted: 20 Mar 2008, 11:16
by t21500
nå er det jo tollvesenet som har med nettopp dette, da. Skal du endre avgiftsklasse på en bil, er de de som skal ha evt. avgifter for dette...
Posted: 20 Mar 2008, 18:24
by Tomator
Blir en "quest" etter påske dette her, har ikke motatt noe fra Møller ang co2 utslipp heller... For å finne dette sjøl, kan jeg ta med bien til NAF og måle der for eksempel? Da blir det jo dokumentert...
Posted: 21 Mar 2008, 19:18
by VWegard
Rudeboy wrote:Ser noen tar med fortolling som kom på rundt 45 laken ;
Dette var ikke snakk om fortolling men om en simpel omregistrering fra kombi (med idiotveggen montert) til personbil (uten slike stengsler midt i bilen) - poengterer dette så ikke folk blander korta her
mvh,
Yngve S
Nå er det nok du som blander korta.
Omregistrering, som du nevner, er når bil skifter eier.Hold dette utenfor denne diskusjonen.
Statusendring i klasse(personbil, kombinertbil etc.) medfører at en stort sett må betale toll på biler under 10 år. Unntaket er der en endrer status på en bil som allerede er betalt toll (ved import) for i en dyrere klasse enn det en skal endre bilen til, men du får ikke penger tilbake fra staten dersom du f.eks. endrer status på en personbil til en varebil.
Jeg har ikke tallene i hodet her, men for noen år tilbake var tollsatsene f.eks. 45% på en personbil, 18% på en kombinertbil og 9% på en varebil.
Men det har rent noen liter vann ut i havet og det har blitt endret på disse satsene ett utall ganger siden disse var aktuelle.
Og det er for øvrig Tollvesenet som steller med pengene for både fortolling og omregistrering. Se på blankettene for både omregistrerings- og årsavgift neste gang du er borti en slik.
Fortsatt god påske, og hold kortene dine til vriåtter og casino!

Posted: 22 Mar 2008, 09:54
by Rudeboy
Steike !
Ikke bare har jeg blanda, noe jeg er tilbøyelig til å enda være uenig i - jeg har også babla !
I stand corrected - trur jeg skal myse innom stats-websajtene nå og da for å oppdatere egen, noe rusten, kunnskap før jeg uttaler meg bastant
Godt å få korreks, og opplæring i samma håndgrep
mvh,
Yngve S
Posted: 23 Mar 2008, 00:14
by VWegard
Rudeboy wrote:Steike !
Ikke bare har jeg blanda, noe jeg er tilbøyelig til å enda være uenig i - jeg har også babla !
I stand corrected - trur jeg skal myse innom stats-websajtene nå og da for å oppdatere egen, noe rusten, kunnskap før jeg uttaler meg bastant
Godt å få korreks, og opplæring i samma håndgrep
mvh,
Yngve S
Godt du tar det slik!
Du kan lese noe om disse satsene for statusendringer etc. her:
http://www.toll.no/templates_TAD/Articl ... ntid=44781
Det er jo rene vitenskapen i dag å regne ut slikt for folk flest, så les og oppdater deg så godt du klarer.
På jobben får vi ferdige skjema fra Tollen vi må fylle ut kjøretøyets data i, så regner de snille Tollmennene ut hva kalaset vil koste oss og deretter kundene.
