Page 1 of 1

Er disse sylinderene brukbare?

Posted: 19 Mar 2026, 18:33
by td-troll
Image

Image

Image

Image

Image

Siste bilde viser gap i en ny standard stempel ring på 2,15mm.
Den rustne ringen har mindre gap, og stemplene har ett '+' tegn, betyr vel at de er +1.

Spørsmål, kan jeg hone litt mer, få vekk litt mer appelsinhud/pitting og så file til +2 ringer og sette de på de gamle (antar +1) stemplene?

Eller bør jeg borre opp til +2 (4000 uten moms) (og nye stempler også ca 4000)

Eller bør jeg sette inn en 1.9 AFN?
Å ha dobbelt med hester lokker selvfølgelig. Skal kikke på konversion-videoer til helga å se om det er mye stress å få til. (Har åpna og lukka bare ei anna jx før, den ble borret opp og alt gikk bra)

Toppen på denne er fin, bare to hårfine, bittesmå sprekker, den må være satt på nylig.

Eller har noen av dere motorer stående? (bor på Sørlandet)

Takk for svar

Re: Er disse sylinderene brukbare?

Posted: 21 Mar 2026, 12:33
by td-troll
Et spørsmål til: hva er anbefalt gap på toppring, andrering og oljering? Takk

Re: Er disse sylinderene brukbare?

Posted: 04 Apr 2026, 11:16
by td-troll
Ok, hvis det er ingen innvendinger så går jeg videre med disse.
Gap på nye ringer er 0.4 mm, så diameteren på sylinderen er slitt 0.03mm større siden forrige oppborring.

Re: Er disse sylinderene brukbare?

Posted: 09 Apr 2026, 09:35
by Syncroeier
Jeg ville nok ikke holdt pusten mens jeg ventet på svar her inne, tror de fleste har flyttet praten til facebook desverre.
Kjenner lite til JXen selv, men syns vel de sylinderene så litt slitt ut? har denne blokka gått langt? Det funker sikkert, men når du er så langt nede i motoren tror jeg at jeg ville tatt litt til altså. :-)

Jeg forstår ikke at man vil montere en topp som har sprekkindikasjoner da, men har du erfaringer med denne motoren som tilsier det er OK så er det kanskje det. I alle tilfelle er nok 1.9 motoren bedre egnet, har kjørt JX med litt mer power enn ny, og den er fortsatt undermotorisert syns jeg. 1.9 er vel heller ikke plaget med sprekker i toppene?