Page 1 of 1

Hvordan fikse armlene

Posted: 07 Aug 2015, 22:28
by Drittsekken
Et armlene som ikke vil holde seg oppe er ikke noe stort problem å fikse. Det første man må sjekke er at festet virkelig er brukket og ikke bare hoppet utav sporet, i så fall hjelper det å sette det på plass igjen og sørge for at bolten blir skrud skikkelig til. Kanskje også sjekke gjengene på bolten og bytte denne ut.

Er det brukket, tar man en tur på e-bay og søker etter "T4 armrest" e.l. Da vil man garantert finne disse små brakettene som kan fikse dette, for en slikk og ingenting. Jeg valgte en som også leverte med nye bolter.

Hvordan:

Image
(Se for deg at dette fortsatt henger på seteryggen) - Vipp ut proppen

Image
Skru ut bolten, umbraco

Image
Slik skal den se ut orginalt (minus strikken jeg har satt på for å jukse litt)

Image
Denne delen skal orginalt være løs. Det som nå er igjen på armlene er noe støpt metall som ikke tåler belastningen til en lett og smidig sjåfør (evt. passasjer)

Image
Nå kan dere kanskje se feilen! Se også at det sitter en liten kant igjen, den skal vi fjerne etter hvert

Image
Her er den nye delen, trenger bare gjøre det slett der denne skal

Image
En baufil og etterpå en fil for å fjerne gradene

Image
Omtrent slik

Image
Nå passer den fint

Image
På ryggen til setet skal det være et spor (rektangulært hull) som den lille tappen skal inni. Kan skimte det her like ved siden av tommelen min

Image
Sett inn den nye braketten slik at den treffer dette sporet

Image
Så er det bare å finne frem umbracoen og bolten, og skru det fast igjen

Re: Hvordan fikse armlene

Posted: 23 Aug 2015, 21:08
by erlingjo
Flott artikkel.

Takk

erlingjo

Re: Hvordan fikse armlene

Posted: 02 Oct 2015, 14:34
by Buss Marius
Endelig fant jeg armlenet til T4n, under en oppryding i garagen, så da satte jeg i gang umiddelbart med å få det reparert og montert, men så viser det seg at det ikke er noe gjenger inni seteryggen til umbrakoskruen i armlenet.
Er det noen som har noe erfaring med dette og forslag til hvordan det fikses. Det er en 2000 modell Caravelle.

Re: Hvordan fikse armlene

Posted: 03 Oct 2015, 17:53
by amubus
Få noen til å sette inn en hylse med gjenger, blir festet litt som pop nagler......