Page 1 of 1
lakkering eksos
Posted: 08 Jan 2014, 14:17
by Ole123
har kjøpt ny eksosrør/potte nå og tenker jeg skal prøve å holde rusten unna litt lenger enn vanlig ved å lakke eller behandle på noe vis,
noen som vet hvor varm eksosen blir?
tenkte også på å borre et lite hull på laveste punktet på potta, for og slippe ut kondens. noen erfaringer?
Re: lakkering eksos
Posted: 08 Jan 2014, 15:20
by troyca
Jeg har brukt ovnslakk (spray) . Svart matt Jøtul.
Re: lakkering eksos
Posted: 08 Jan 2014, 15:20
by bcx238h
Rett ut av sylindrene får du nok 750-900ºC avhengig om turbo eller ei. Temperaturen er temmelig fort mye lavere etter "noen" cm.
Det er også grunnen til at mange sliter i hjel eksosmanifolden når de trimmer motoren, spesiell turbomotorer. De tåler ikke ekstravarme.
Stort sett eller uansett hva du vil ta til eksosrørene så kommer det nok til å flasse av. Da hjelper bare å forkromme rørene.
Det finnes eksoslakk, den tåler vanligvis minst 300ºC og opptil 450ºC.
Kanskje får du lakker potten. Det har holdt vanligvis en stund hos meg.
Re: lakkering eksos
Posted: 08 Jan 2014, 16:52
by Tur-Bo
innvendig: smørefett ( Ikke i potta)
utvendig: Linolje.
Så kjøres det så varmt som mulig, ryker " litt" i starten og lukter vondt, men etter en stund er godsakene brent inn i stålet.
Re: lakkering eksos
Posted: 09 Jan 2014, 17:44
by Tistlo
^^ ogso kjent som brunering. veldig bra overflatebehandling. men viktig at da ikkje er noko maling på anlegget når dette blir gjort! ellers trekker ikkje linolja inn i stålet. har ein tilgang til autogen so kan denne jobben med fordel gjerast når eksosen ikje er montert, for å lettare ha kontroll over oppvarmingen/få nok varme.
alternativt ville eg ha vurdert galvanisering. billig og holdbart. for å fjerna maling kan du legga alt nedi ein stor nok beholdar som du har kaustisk soda blanding oppi og deretter høgtrykkspylar
å borra eit dreneringshol i eksosanlegget er eg litt usikker på om dei likar på ein eu kontroll, men tanken er jo god
Re: lakkering eksos
Posted: 09 Jan 2014, 22:13
by Renax
Eg spraya eksosrøret mitt med biltema sin varmelakk, det finnes ingen tegn til nå, 2 mnd etterpå... brunt hele røret.
Må legge til at før eg spraya kjørte eg ei stunt uten behandling. Då blei det blått av varmebehandlinga...
Sent from my X506-3G using Tapatalk
Re: lakkering eksos
Posted: 15 Jan 2014, 17:09
by Ole123
takk for bra svar.
skal holde meg unna biltema sin og sjekke ut dette med linolje.. er det rå linolje da?
Re: lakkering eksos
Posted: 16 Jan 2014, 00:54
by Rikskringkastingen
Kanskje et alternativ hvis du vil legge litt penger i det:
http://ceramiccoating.no/hjem.htm
Jeg har ikke noe erfaring med dette, og vet ikke noe om priser eller holdbarhet. Men det ser jo lekkert ut.
http://ceramiccoating.no/ceramic-bilder.htm
Re: lakkering eksos
Posted: 16 Jan 2014, 23:01
by RZR-Jånni
Har et anlegg til en boble, med ceramic coating. Kjørt i alt slags vær. Null tegn til rust foreløpig. Brukt i 2år, lagret i snart 10..
Re: lakkering eksos
Posted: 04 Feb 2014, 02:26
by winallyouget
Det skal da gå fint å bruke vanlig varmelakk, mener jeg så absolutt. Det skal kjøres hardt for å overgå 650 grader.
Den her er bra -->
http://www.skruvat.no/Varmelakk-solv-500-ml-P81348.aspx
Re: lakkering eksos
Posted: 05 Feb 2014, 21:49
by Ole123
ok. takk for mye bra tips! skal sjekke ut litt forskjellig.
når det kommer til behandling med linolje, har jeg funnet ut at det må være kokt linolje det er snakk om. iogmed at rå linolje nermest er selvantennelig..
Re: lakkering eksos
Posted: 06 Feb 2014, 00:41
by Tistlo
kokt linolja ja. søk på blackening på jutub for meir info