Page 1 of 1

Antakelser vedr. registerhavari

Posted: 29 May 2012, 23:32
by Digger
Har en "magefølelse" på årsak til at våre T4 har registerhavari.

I løpet av den siste uka har jeg hørt om 4 regreim brudd/hoppet over.

I de 4 tilfellene var en ventil i sylinder 2 skadet. Også min T4 fra 93 hadde skade på ventil i sylinder 2.

Slenger ut en tanke her... 5 havari, alle har en ventilskade sylinder 2. I alle motorene hadde den styrehylsa på toppen av ventilen sprukket og delt seg i flere biter. Bitene hadde blitt presset inn under kamakseltapp og gitt ((sannsynligvis) synsing fra meg)) en lengre slaglengde på ventil, og ventil tatt nedi stempel. Resultat "stuking av ventilstang.

Tilleggsopplysninger:
Bil 1: 3200 km etter regreimskifte (93 mod) min egen vinter 2011
2: 75000 (98 mod)
3: 93000 (2000 mod)
4: ukjent (120 000 ++ (99 mod)
5: ukjent (over 150 000, (2003 mod)

Alle reimskifter er gjort av kvalifiserte VW reparatører

Noen kommentarer til dette???

Re: Antakelser vedr. registerhavari

Posted: 29 May 2012, 23:57
by Torbo
Det kan ikkk være omvendt da, at en ventil på syl to er den første som smeller ned i stemplet når reima hopper over et par tenner? Og så stopper motoren?

Ellers skjønner jeg logikken din, men hvem kan ha en nærmere forklaring?

Re: Antakelser vedr. registerhavari

Posted: 30 May 2012, 06:56
by Der Postmeister
-vannpumpehavari
-strammehjulhavari
-snø inntrengt i registeret. Vanlig på norske fjell vinterstid.
-oljelekkasjer ifra simmeringer

og sikkert flere årsaker.

At den hylsa har sprekt er vel heller et resultat av at stempelet har slått med full kraft i ventilen vil jeg tru.

Re: Antakelser vedr. registerhavari

Posted: 31 May 2012, 00:14
by Rikskringkastingen
Digger wrote:I alle motorene hadde den styrehylsa på toppen av ventilen sprukket og delt seg i flere biter. Bitene hadde blitt presset inn under kamakseltapp og gitt ((sannsynligvis) synsing fra meg)) en lengre slaglengde på ventil, og ventil tatt nedi stempel. Resultat "stuking av ventilstang.
Er det her snakk om den hydrauliske ventilløfteren? Altså den runde dingsen som sitter direkte under kamakselen, mellom kamakselen og ventilen. Ikke ventilstyringa som ventilstammen går gjennom? Jeg har sett mange registerhavarier på disse motorene, men kun en eneste 2,5 TDI hvor toppen av en slik ventilløfter har blitt skadet og forårsaket havari. Det var på en Audi 100 eller A6, tror det var en '95 A6. Den bilen var vel knapt ett år gammel. Sannsynligvis var det en produksjonsfeil på ventilløfteren som gjorde at toppen ble slått av. Kamakselen var skadet, og borringen til ventilløfteren var skadet, så hele topplokket måtte byttes. Men så vidt jeg husker var registeret helt, og det hadde ikke vært kontakt mellom ventiler og stempler.

Ventilløfterne er oljefylte, og det er oljetrykket inni dem som justerer løfteren slik at det ikke blir ventilklaring. Hvis løfteren punkterer så vil den presses sammen. Jeg kan ikke helt se hvordan en skadet løfter skal kunne åpne ventilen så mye at den tar i stempelet. Men, som Rune nevner, det er veldig vanlig at disse løfterne knekker når kamakselen holder ventilen åpen, og stempelet kakker til ventilen nedenfra. En kollega tok opp en TDI med reimhavari hvor alle ventilene hadde klart seg, men flere av løfterne var skadet. Han gjorde ikke noe annet med toppen enn å sjekke at ventilene gikk lett i styringene og tettet fint mot setet. 10 nye løftere, så gikk den igjen.

Re: Antakelser vedr. registerhavari

Posted: 31 May 2012, 18:51
by Digger
Som du ser på bildet er det slått hull i delen pilen peker på.
Metallbitene har dermed skadet kamaksling med dype sår. Nå vet ikke jeg hvilken ventil det var på de andre bilene, men sylinder 2 er fakta
Image

Re: Antakelser vedr. registerhavari

Posted: 01 Jun 2012, 00:01
by Neergård
Jeg har også mer tro på at når det først har hoppa/røket ei rem, så er dette følgeskader som kommer i etterkant.
Dette er jo mekanisk samme oppbygning som nevnte 2.5tdi i Audi 100/a6 (som også stod i volvo 850/v70 en periode mens de hadde tdi på bakluka istedet for d)
Dette er første gang noen har en rekke havari som har tilsynelatende samme skademønster som jeg kjenner til også.

Re: Antakelser vedr. registerhavari

Posted: 02 Jun 2012, 00:53
by Rikskringkastingen
Det er ventilløfteren ja. Toppen på ventilløfteren er ganske tynn, og jeg har sett mange løftere med bulker etter knasten på kamakselen, og med sprekker i godset etter at dette har slått i hverandre. Noen ganger knekker hele toppen av slik som på bildet. Typisk følgeskade etter reimhavari. Kanskje det er noe med utformingen på kamakselen som gjør at den har lett for å stoppe med ventilene på sylinder 2 åpne, etter at reima har røket?

Re: Antakelser vedr. registerhavari

Posted: 02 Jun 2012, 09:13
by Digger
Presiserer at det er bare synsing fra meg. Ble bare nysgjerrig da det ble sammenfallende skader i sylinder 2.
Kanskje det er som Torbo skriver at hvis reima hopper over 1 eller 2 hakk samme retining er det stempel i syl 2 som er på topp??? Tilfeldig.... tja