saga wrote:skivene er ca 10cm i diameter med hull i til boltene som holder akslingen fast difen
Disse skivene er vel merket 11 på skissen til Paul.
Dette er spacer-skiver, som er viktig at sitter i mellom drivledd/-knute og drivflensen på fremre diff.
I tillegg SKAL det være noen små, tynne sprengskiver (14 på skissen) på hver av umbrako-boltene.
Disse er viktige, siden de hindrer boltene å skru seg ut.
Og så skal, som Andrew skriver, de buene (13 på skisse) av stål sitte med 2 bolter hver mot blikket som mansjetten er festet på, og gjennom knuten og de skivene.
For å få løs akselen, så løsnet jeg mutteren i senter først, og tok av hjulet først etterpå.
Så tok jeg av caliperen, og hang denne til sides.
(Dette gjorde jeg av to grunner. Den ene var for å ikke behøve å bale med så mye vekt. Den andre var for å ikke få unødig strekk i bremseslangen.)
Det er en 6mm (10mm hode) skrue som holder bremeslangen mot "upright'n", som må skrues løs.
Så løsnet jeg endeleddet fra spindelen. (Bedre plass.)
Dernest så skrudde jeg løs bærekula fra øvre wishbone, slik at jeg kunne vippe spindel/"upright" mot meg.
Ved å vri denne rundt, skal du kunne manøvrere indre drivknute forbi ramma under diffen.
Så kakker du ut akselen fra navet.
Men så lenge du får indre drivknute løs fra den indre drivflensen, så er det ikke nødvendig å løsne mutteren i senter ytterst for å bare bytte bolter her.
Vil anbefale nye bolter på indre ledd hvis det er antydning til slitte spor i hodet på bolten.
Et gammelt triks er å smøre gjengene med et
tynt lag med fett/kobberpasta, slik at det er lettere å løsne ved en senere anledning.
Så er det lurt å fylle hodene på boltene med fett etterpå, slik at disse ikke "gror igjen" av veistøv. (Lettere å grave ut fett enn møkk.)