Page 1 of 1

Hvordan merkes det at registeret er feil?

Posted: 16 Jun 2010, 23:28
by stste
Hei.
Hvordan merkes det hvis registeret er en tann feil eller mer?
Blir det veldig merkbart og hvordan?

Grunnen til at jeg lurer er at jeg har byttet allt selv og har aldri gjort det eller sett på at noen har gjort det før.

Toppen er også slipt. Merkes det på gangen?

Re: Hvordan merkes det at registeret er feil?

Posted: 16 Jun 2010, 23:35
by chr18
merker det selvfølgelig når motoren havarer da, vet ikke hvor stor feil du skal ha før det skjer.
ellers kan du jo ta en latmansarm og prøve å dra mottoren rundt for hånd, om den da ikke butter imot noe,m men går greit rundt, så prøv å start den, starter den, men går veldig ujevnt/tungt eller noe, er det mulig timingen er feil mellom blokk og topp, eller pumpa. her er vell største sannsynligheten pumpa(?)

Re: Hvordan merkes det at registeret er feil?

Posted: 16 Jun 2010, 23:37
by Vissvass
stste wrote:Hei.
Hvordan merkes det hvis registeret er en tann feil eller mer?
Blir det veldig merkbart og hvordan?

Grunnen til at jeg lurer er at jeg har byttet allt selv og har aldri gjort det eller sett på at noen har gjort det før.

Toppen er også slipt. Merkes det på gangen?
Er den timet veldig feil vil den trekke dårligere å ryke mye.
Edit. Jeg tenk på Dieselpumpe reimen. :)

Re: Hvordan merkes det at registeret er feil?

Posted: 17 Jun 2010, 00:34
by Rikskringkastingen
Når du sier en tann feil, betyr det at du ikke har løsnet øvre reimhjul på kamakselreima fra akselen og justert den på konen? Når du sliper toppen kommer kamakselen lavere ned på motoren. Da må du stramme reima mer, og hvis reimhjulet fortsatt står på samme plass på kamakselen vil denne vri seg litt i forhold til veivakselen.

Du må løsne reimhjula på begge sider av kammen. Hjulet på pumpereima tar du helt bort. Sporet i kamakselen skal flukte 100% med overkant av toppen når veivakselen står i øvre dødpunkt. Det finnes et spesialverktøy til å legge inn i sporet og holde kamakselen på plass. Ifølge boka skal du legge søkerblader mellom denne linjalen og overkant av toppen. Like tykke søkerblader på begge sider for at timingen skal bli helt riktig. Når sporet i kammen flukter med toppen, og veivakselen står på toppmerket, trekker du til bolten på kamakseldrevet slik at drevet setter seg på konen. Det med søkerbladene kan kanskje være litt overkill, men vi snakker om toleranser som er vesentlig mindre enn en tann på reima.

Linjal til å låse kammen:
Image


Når kamakselreima er justert, monterer du drevet i den andre enden av kammen. Her skal du egentlig låse Dieselpumpa med et annet spesialverktøy:

Image

Det går sikkert like bra med f.eks. et rør i riktig diameter. Til slutt finjusterer du innsprøytingstidspunktet med måleur.

Re: Hvordan merkes det at registeret er feil?

Posted: 17 Jun 2010, 16:16
by stste
Takk for veldig godt svar:)
Det stemmer at toppen er slipt og at jeg ikke har løsnet reimhjulene.
Møller skulle ha 6000 for å sette det opp, så her blir det kjøpt inn verktøy 8)
Forsåvidt enkel jobb jeg har gjort, men mye skruing.
Hvor kjøper jeg verktøyet?

Biler er noe sprekere nå enn før 'operasjonen' kan det ha noe med den noe høyere kompressjonen å gjøre?

Re: Hvordan merkes det at registeret er feil?

Posted: 17 Jun 2010, 18:14
by arildk
www.dieselkontor.de. Har alt du trenger. Du burde også skaffe deg noe data om hvordan merkene skal stå.

Re: Hvordan merkes det at registeret er feil?

Posted: 17 Jun 2010, 18:28
by stste
Verktøy er bestillt og boka kom i hus. brookland books boka:)